21 septembrie, 2013

A SASEA VICTORIE PENTRU DUNAREA CALAFAT- ASTAZI 21 SEPTEMBRIE- VIDEO - CELE 7 GOLURI- DOAR PE ACTUALITATEA CALAFETEANA

VIDEO- CELE 7 GOLURI SI DECLARATIA ANTRENORULUI CLAUDIU ONCICĂ

Dunărea Calafat a avut astăzi un meci disputat cu echipa celor de la C.S.O.Filiaşi care au venit hotărâţi să obţină cele trei puncte. Tinerii fotbaliştii ai clubului calafetean au arătat încă o dată că nimic nu este imposibil atunci când joci cu sufletul şi îţi doreşti cu adevărat victoria. După 90 de minute de foc, rezultatul final înscris pe tabelă, 4-3, a făcut ca echipa din Calafat să obţină cea de-a şasea victorie consecutivă în divizia D, rămânând sigura echipă neînvinsă, şase meciuri cu şase victorii – 18 puncte. După acest joc, F.C.Dunărea Calafat ocupă în continuare prima poziţie urmând ca viitorul meci să aibă loc în deplasare la Bechet. După prima repriză scorul era de 3-3, însă intrarea la vestiare a adus parcă o altă echipă, practicând un joc mult mai echilibrat şi cu faze de atac care au făcut ca în minutul 87 Dunărea Calafat să marcheze golul victoriei , autor fiind Bogdan Cojocaru.
Pentru Calafat au marcat: Cârstea Titu, Drăguşin Marius (două goluri) şi Bogdan Cojocaru.
La finalul meciului, antrenorul Claudiu Oncică a făcut o declaraţie video în legătură cu meciul de astăzi.

PRINCIPALELE FAZE ALE MECIULUI

min.3, 1-0 pentru Dunărea,înscrie Cârstea după o incursiune pe partea dreaptă
min.7, acţiune a Filiaşului prin Iancu care şutează peste poartă
min.14, 1-1 înscrie Hrelea din 11 m,după un fault la Creţu
min.20, 2-1 pentru Dunărea, Brebenel trimite mingea în bară,ricoşează în Lupu de la Filiaşi şi intră în poartă
min.22, 2-2 înscrie Pais pentru Filiaşi
min.30,şut bun dar peste poartă a lui Pais de la Filiaşi
min.35,2-3.Arbitrul Edi Constantinescu, acordă o lovitură liberă, pe care numai el a văzut-o, în favoarea oaspeţilor, portarul Ghiţă respinge în faţă, dar Creţu fiind pe fază înscrie în poarta calafetenilor
min.37, calafetenii egalează 3-3.Centrează Cârstea, portarul respinge în Drăguşin şi mingea intră în poartă !
min.39,şut Hrelea peste poartă
min.41,şutează bine Popa, dar portarul oaspeţilor respinge balonul
min.45,la o acţiune a calafetenilor, Drăguşin cade în careu după un contact cu un apărător advers şi arbitrul Constantinescu îi acordă cartonaş galben pentru simulare ! Din această fază spiritele se încing, atât pe banca de rezerve, dar şi în tribune ! În zonă este cunoscu faptul că arbitrajul lui Edi Constantinescu, a fost întotdeauna unul ostil faţă de echipa calafeteană !
Repriza se încheie la egalitate 3-3

După pauză la CSO Filiaşi intră Borneci şi Miculete
min.47,lovitură liberă pentru Dunărea,execută Popa până la Sârbu care trimite balonul peste poartă
min.50 lovitură liberă pentru Filiaşi,execută Stoian dar Ghiţă prinde fără probleme
min.52, şut bun Rizea pe lângă poarta filieşenilor
min.56,iasă Puţintelu de la Dunărea şi intră Cojocaru
min.62,şut Pais şi Ghiţă prinde
min.64,şut puternic Brebenel dar peste poartă
min.66,iasă Roşianu şi intră Ciovică la Dunărea
min.70, Coca de la calafeteni vede galben,după ce trimite o minge afară
min.73,cartonaş galben şi pentru Sârbu, care comentează la o decizie a arbitrului
min.75,văd galben şi cei din Filiaşi,Borneci  faultează un jucător calafetean
min.80 acţiune frumoasă a calafetenilor,Drăguşin combină bine cu Cojocaru, dar acţiunea rămâne fără rezultat pe tabela de marcaj
min.82,şutează Miculete de la oaspeţi pe lângă poarta apărată de Ghiţă
min.83,iasă Creţu şi intră Crăciun la Filiaşi
min.85, 4-3 pentru DunăreaCalafat ! După o incursiune pe partea dreaptă, Cârstea centrează perfect la Cojocaru care reia imparabil, cu capul, în poarta celor din Filiaşi, apărată bine de Lascu
Arbitru prelungeşe partida cu 3 minute
min.90, iasă Drăguşin şi intră Ganea la Dunărea
În prelungiri nu se mai întâmplă nimic deosebit şi astfel meciul se încheie cu victoria meritată a calafetenilor, victorie obţinută prin efortul  depus pe parcursul întregii partide ! Dunărea rămâne lider şi după această etapă cu 18 p,urmată de Progresul Segarcea cu 16 p., care a învins cu 4-1 pe Unirea Leamna,la Segarcea.