13 septembrie, 2010

Chivu s-a făcut din nou de râsCristian Chivu continuă seria evoluţiilor foarte proaste din Serie A.

Cristian Chivu continuă seria evoluţiilor foarte proaste din Serie A. Căpitanul naţionalei României a creat un „bulevard“ pe flancul stâng al defensivei Interului în partida câştigată cu 2-1 pe teren propriu cu Udinese, din etapa a doua din Serie A. Chivu l-a determinat pe antrenorul Rafael Benitez să-l schimbe în minutul 55 al întâlnirii de pe San Siro. Brazilianul Lucio (‘7) şi camerunezul Eto’o (‘67 din penalti) au marcat golurile interiştilor, în timp ce pentru friulani a punctat Floro Flores (‘31). Marea rivală a Interului, AC Milan, a pierdut, surprinzător, pe terenul nou-promovatei Cesena, scor 0-2. În ciuda faptului că la „rossoneri“ au debutat vedetele Ibrahimovic, respectiv Robinho, gazdele au reuşit să marcheze de două ori, prin albanezul Bogdani (‘21), respectiv Giacchierini (‘44). Ibrahimovic, adus de la Barcelona recent, a ratat şi un penalti în minutul 87. O altă mare surpriză a etapei a 2-a s-a consemnat la Cagliari, unde formaţia din Sardinia a reuşit să învingă vicecampioana de anul trecut cu un categoric 5-1. Pentru sarzi au punctat Conti (‘8), Matri (‘24 din penalti, ‘44), Acquafresca (‘38) şi Lazzari (‘89), în timp ce golul Romei a fost marcat de Daniele De Rossi în minutul 18. Romanii au jucat în inferioritate numerică din minutul 22, când Burdisso a fost eliminat. La oaspeţi, portarul român Bogdan Lobonţ a stat pe banca de rezerve.