12 iulie, 2010

Spania, noua campioană mondială, după 1-0 cu Olanda

Spania a reuşit să înscrie primul gol împotriva Olandei în finala Cupei Mondiale, abia în minutul 116, prin Iniesta. Acesta a fost, de altfel, singurul gol al partidei care i-a adus Spaniei primul titlu de campioană mondială. Cele două echipe au încheiat primele 90 de minute ale finalaei Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud fără niciun gol. Ambele echipe au luptat pentru primul lor titlu mondial din istorie, Olanda fiind la a treia finală, iar spaniolii la prima. Ambele echipe sunt adeptele unui joc ofensiv şi se bazează pe apărări solide. Olanda a câştigat toate meciurile la Mondialul sud-african, marcând 12 goluri şi primind 5, în timp ce Spania a pierdut doar meciul de debut, cu Elveţia (0-1), câştigându-le în rest pe toate şi având un golaveraj de 7-2.
Olanda - Spania a fost un meci numai bun de material didactic pentru şcolile de antrenori. Cele două echipe au stat perfect în teren şi s-au blocat reciproc foarte bine, niciuna neasumându-şi riscuri inutile. Olanda a luptat cu armele Spaniei, făcând un pressing sufocant şi nelăsându-i pe iberici să-şi facă jocul. Chiar şi aşa, Spania a fost superioară la capitolul posesie şi a reuşit să-şi creeze mai multe ocazii în prima repriză. După pauză, jocul s-a mai deschis şi Robben, de la olandezi, a ratat două ocazii imense, fiind blocat la timp de un Casillas excelent. Şi Spania a ratat două mari ocazii, prin Villa şi Sergio Ramos.Odată cu trecerea timpului, ambele echipe au părut împăcate cu faptul că meciul se va decide în prelungiri şi nu au mai forţat în ultimele minute.

Prima repriză suplimentară a aparţinut fără doar şi poate Spaniei, care şi-a creat mari ocazii de gol prin Fabregas, Iniesta şi Jesus Navas, în timp ce olandezii nu au contat niciun moment în atac. În primele minute suplimentare Spania ar fi putut beneficia şi de un penalty, la o intrare a lui Heitinga asupra lui Xavi, dar Webb fie nu a văzut-o, fie nu a vrut să rupă echilibrul.A făcut-o totuşi în cea de-a doua parte a prelungirilor, când acelaşi Heitinga l-a tras de tricou pe Iniesta, care putea scăpa spre poartă, şi a primit al doilea galben şi, implicit, cartonaşul roşu.Spania a crescut şi mai mult presiunea asupra batavilor, iar în minutul 116 Andres Iniesta, considerat de mulţi unul dintre cei mai buni jucători ai momentului, a marcat golul victoriei şi care a adus Spaniei titlul mondial.Cartonaşe galbene: Van Persie '15, Van Bommel '22, De Jong '28, Van Bronckhorst '54, Heitinga '57, '109, Robben '84, Van der Wiel '111, Mathijsen '117 / Puyol '16, Sergio Ramos '23, Capdevila '67, Iniesta '118. Cartonaş roşu: Heitinga '109.Cel mai bun jucător al partidei a fost desemnat mijlocaşul spaniol Andres Iniesta.Meciul a fost arbitrat de o brigadă engleză cu Howard Webb la centru, ajutat de asistenţii Darren Cann şi Michael Mullarkey. Rezervă a fost Yuichi Nishimura (Japonia).La finala Cupei Mondiale au asistat, printre alţii, prinţul moştenitor Felipe al Spaniei şi soţia sa Letizia, împreună cu regina Sofia, dar şi premierul olandez Jan Pieter Balkenende, prinţul Willem-Alexander al Olandei, prinţesa Maxima şi prinţul Albert de Monaco. La Johannesburg au mai fost prezenţi actorul Morgan Freeman (n.r. - care l-a interpretat pe Nelson Mandela în filmul Invictus), fostul câştigător al Premiului Nobel pentru Pace - Desmond Tutu, fostul secretar general al ONU - Kofi Annan, preşedintele CIO - Jacques Rogge, tenorul Placido Domingo şi modelul Naomi Campbell.În tribunele stadionului Soccer City au fost prezenţi şi foşti mari fotbalişti, printre care Franz Beckenbauer, Marcel Desailly, George Weah, Lothar Matthaus, Roger Milla, dar şi tenismanul Rafael Nadal şi baschetbalistul Pau Gasol.